III Jarmark na Św. Jakuba – 2008

Zapraszamy do odwiedzenia Jarmarku Średniowiecznego Św. Jakuba, który w dniach 24-27 lipca już po raz trzeci odbywać się będzie w scenerii kętrzyńskiego Zamku – Między Warmią i Mazurami. Przez kilka lipcowych dni i wieczorów, wokół dawnego krzyżackiego zamku przewijał się będzie różnobarwny tłum kuglarzy i muzykantów. Tak jak co roku, motywem przewodnim Jarmarku jest nawiązanie do średniowiecznego zwyczaju pielgrzymowania, do spotkań ludzi reprezentujących różne środowiska kulturowe. Jak na dawnych średniowiecznych jarmarkach spotykać się tu będą autentyczni pielgrzymi i zwiedzający, kupcy i rzemieślnicy zaprezentują na straganach swoją pracę i swoje wyroby. Na dziedzińcu zamkowym w ciągu dnia rozbrzmiewać będą pieśni pielgrzymie i tradycyjna muzyka z różnych regionów. Walki rycerzy, salwa zamkowej artylerii i wieczorne zabawy przy dźwiękach dawnych instrumentów stworzą niepowtarzalny klimat średniowiecznego widowiska.
Organizacja pokazu dawnych rzemiosł, program koncertów wieczornych i organizacja towarzyszących jarmarkowi wydarzeń kulturalnych mają niepowtarzalny charakter. W dniu św. Jakuba 25 lipca na wieczorze pielgrzymim z koncertem „Pątnik” wystąpi grający na lirze Antoni Pilch. Pozostałe wieczory wypełni muzyka dawnego Mazowsza oraz tańce irlandzkie z muzyką celtycką. W ramach Jarmarku przewidziany jest pokaz pruskiej rzeźby kamiennej „baby”, odkrytej w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum w 2007 r.

Jarmark średniowieczny organizowany przez nasze Muzeum stał się ważnym wydarzeniem wśród innych letnich imprez na terenie Mazur. Formuła kętrzyńskiego jarmarku okazała się na tyle atrakcyjna, że w naszym regionie pojawiły się kolejne propozycje podobnych wydarzeń. Naszym jednak celem jest zachowanie autentyczności pokazu rzemiosł dawnych, zaproszonych artystów i atmosfery kętrzyńskiego Zamku, przy jednoczesnym utrzymaniu niekomercyjnego, edukacyjnego charakteru Jarmarku.

Program Jarmarku

24.07 czwartek
11:00 – 18:00 pokazy rzemiosł dawnych
20:00 – uroczyste otwarcie jarmarku
20:15 – koncert „Mazowieckie Pieśni Drogi” Kapela z Milanówka

25.07 piątek – świętego Jakuba
11:00 – 18:00 pokazy rzemiosł dawnych
20:00 – wieczór pielgrzymi:
śpiew i opowieści o pielgrzymowaniu Piotr Makowski
„Pątnik” – koncert Antoniego Pilcha (lira)

26.07 sobota
11:00 – 18:00 pokazy rzemiosł dawnych
18:00 – 19:00 prezentacja pruskiej rzeźby kamiennej z XI wieku
Mariusz Wyczółkowski (Muzeum)
19:00 „Shamrock” – koncert melodii celtyckich
pokaz tańca irlandzkiego

27.07 niedziela
11:00 – 15:00 pokazy rzemiosł dawnych
15:00 – zakończenie Jarmarku

 

FOTOGALERIA

 

RELACJA FILMOWA Z JARMARKU